İlginç.

Anlam yükleyebildiğimiz değil, “yükleyemediğimiz” rüyalara değinmek istiyorum bugün.

Yıllardır – gerçek anlamda yıllardır – rüyamda aynı kişiyi görüyorum. Ve bu çok ilginç bir hal aldı.

Size bir aşk hikayesinden ya da trajik bir durumdan bahsetmeyeceğim. Yalnızca ne anlama geldiğini anlayamadığım bir durum üzerine sesli düşüneceğim. Belki sizler de benzer şeyleri yaşamış ya da hissetmişsinizdir.

Rüyamdan bahsetmeden önce, bu “gerçekte var olan” kişiyi anlatacağım. Tam olarak 13 yıldır belli aralıklarla rüyamda gördüğüm bu kişiyi tanıyordum. “Tanıyordum” diyorum çünkü hayatına dair kayda değer bir takım bilgilerim en son 13 yıl öncesinde kaldı. Bu upuzun süre içerisinde yalnızca bir kere karşılaştık, konuştuk. Sırf bunun üzerinden dahi seneler geçti.

Esasen bu kişi, benim “platonik” duygulara kapıldığım ilk kişiydi. Yine de bir aşk hikayesi olmadığını söylüyorum, çünkü hepimiz bir şekilde küçük yaşlarımızda bu duygularla tanışıyoruz. Benim yaşadığımı özel kılan bir durum da olmadı. Bir takım çok güçlü duygular, ona belli etmemek için uğraşmak, belki çok kereler rezil olmak, bunları anlatabildiğim maksimum iki ya da üç kişiyle durum değerlendirmeleri ve kapanış.

Ama nasılını, nedenini çözemediğim bir şekilde; o kapanıştan beri bu yaşıma kadar bazen birkaç ay, nadiren de yıl bazında aralıklarla; bazen de her hafta rüyamda misafir ediyorum onu.

Rüyalarımın içeriği nasıl diye soracak olursanız, komik olan kısmının bu olduğunu söyleyebilirim.

Hiçbir şey!

Bir şekilde figüran görevini üstleniyor. Rüyamda kalabalık bir ortamdaysam, o da orada oluyor. Arkadaşlarımlaysam, o da arkadaşlarımdan bir oluyor ama yabancı gibiyiz.

Bir defasında metrodan beraber iniyorduk aynı durakta.

Bir kere de kruvasan yemişliğimiz var! Baya oturup kruvasan yedik, evet.

Ama hiç konuşmuyoruz. Gıkımız çıkmıyor. Bilinçaltım benimle nasıl da dalga geçiyor diyorum bazen. Gel gör ki bilinçaltımın neden onu seçtiği konusunda en ufak bir fikrim yok.

Hakkında uzun zamandır hiçbirşey bilmediğim, merak etmediğim kişi rüyalarımda ısrar kıyamet beliriyor.

“Peki bu durumu hiç araştırdın mı?” diyeceksiniz; internette benzer konuyla ilgili paylaşılmış çokça şey gördüm ama ı-ııh, işe yaramıyor. Benim kavramama yardımcı olmuyor.

Daha öncelerde, aslında en yakın çevremden birisi (13 yıl önceki duygularımı 13 yıl önce de bizzat bilen kişi – belki okursa kendisini anlar) beni biraz aydınlatmıştı. “Hayatında çözümsüz kalmış birşeyle ilgili” demişti. O konunun ne olduğunu anlamasam da yorumuna hak vermiştim.

Bütün bunlardan bir yere varıyor muyum? Mevzu zaten varamamakta.

Bu allem edip kallem edip rüyalarımda figüranlıktan bozma rolünü yılmadan sıkılmadan oynayan kişi bunları duysa kendisi de şaşırırır, “deliye çattık” derdi diye düşünüyorum. Tam da bu noktada bu durum benim için komik bir hal aldı.

Rüyanın anlam yüklenemeyen hali ya ürkütücü oluyor ya da gördüğünüz örnekteki gibi “komik”.

Fikirleriniz veya deneyimleriniz varsa hazırda, bekliyorum.

Sevgiler herkese.

Kategoriler:Genel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s