Mini tur.

Barselona’da az bir çabayla nasıl kepaze olduk?👌

2014 yazındayız; Ceren ile bu şehrin tıpkı Ankara kadar “güzel ve düzenli” sokaklarını yürüyerek keşfetmek yetmemiş olacak ki, bir de bisikletle turlasak fena olmaz diye düşündük. Ee idmanlıyız, yolu birimiz bulamazsa öteki bulur, zaten navigasyon yok mu telefonlarda?

Yani var tabi de, internet yok. Konumuz bu değil.

Neyse, bisiklet kiralayabileceğimiz bir yer bulduk bu hevesle. İçerdeki – yakışıklı olduğunu hatırlatmaya gerek bile olmayan ama yine de söylemezsem içimde kalacak olan – Hollandalı genç arkadaşımız bize sadece bir saatimiz olduğunu, dükkan kapanmadan (o dükkan demedi tabii) bisikletleri tam vaktinde getirmemiz gerektiğini söyledi. Yoksa bisikletler elimizde kalacaktı ve bir de para ödeyecektik. Zaten zor bela denkleştirmişiz, hostelde konaklıyoruz, yoğurt yiyoruz filan; böyle ekstra masraflar bize göre değil idi.

Artık hevesten midir yoksa bu ilah arkadaşa mı yaranmaya çalışıyoruz orasını bilemiyorum ama kabul ettik. Akabinde bana boyuma uygun bir bisiklet gösterildi ve ehe mehe şeklindeki gülüşmelerden sonra yollara düştük.

Eski evlerin bulunduğu dapdaracık sokakların güzelliği haliyle tartışmasız ama biz önemli bir noktayı kaçırdığımızı birkaç dakika içinde anladık. Şöyle ki; bu güzel sokaklara bir sürü turist ekleyin. Bazılarının çocukları olsun hatta o çocuklar da bir sağa bir sola savrularak yürüyor olsunlar. Bisikletle geçmek için muazzam çaba sarf ediyor olalım hatta yer yer bisikletten inip elimizle sürerek yola devam edelim. Ağustos ayında haliyle yerliler yerine yalnızca turist gördüğümüz sokaklar bize bisiklet keyfini dar etti.

Olsun.

Yine de bir şekilde devam ediyorduk. Bir noktadan sonra geri dönmek yerine ilerlemek ve tam turu tamamlamak çok daha mantıklı olacak diye düşündük. Bir yandan birbirimize gaz veriyorduk, ancak saatlerimiz bize gaz vermiyor; adeta “biraz hızlı olmazsanız bisikletlerle hostele dönmek zorunda kalacaksınız heh heh heh” diyordu.

Elimizde de sözüm ona harita var, sanki yolu altıncı hislerimizle bulsak daha mı iyi olacaktı ne? Kaybolalım diye uğraşıyordu şerefsiz harita.

Bir noktadan sonra artık bırakın etrafın tadını çıkarmayı, biraz daha geniş sokaklara sapıp haldır huldur sürmeye başladık takozları ki Hollandalı’ya vakitlice iyi akşamlar dedikten sonra başka maceralara yelken açabilelim.

Derkeeen, ne oldu? Sağolsun Ceren yediği yürekler sayesinde ışıklardan bir bisikletçi çevikliğiyle karşıya geçiverdi. Gözümün önünde git gide daha da uzaklaşıyor, ona yetişmem lazım ancak trafiği tamamen unutmuşum. Aynı anda iki hedefe kitlenemeyince pat yolun ortasında kaldım.

O esnada ışıklar yayalara dur demiş, arabalar geçecek. Ama ilerleyemiyorlar, neden? Çünkü tam ortada şaşkın birisi heyecandan bisikletten düştü.

Barselona’da rezil olmadık demeyiz.

Güzel olan şey, insanlar güldü. Arabadakiler korna çalmadılar. Bunun Türkiye’de olduğunu düşünün, ne olurdu? (Günün sorusu).

Evet, trafiği itinayla kilitledikten sonra kalkıp bisikleti elimle sürerek karşıya nihayet geçtiğimde, Ceren ortada yoktu.

Bir müddet sonra birbirimizi bulduk neyse ki… O beni arkasından geliyorum sanmış. Bisikletleri sürmeye devam ederken artık sadece bu hikayeye gülüyor ve bir an evvel dükkana ulaşabilmeyi hedefliyorduk.

Nitekim Alman çatlatacak bir dakiklikle, hedefimize ulaştık.

Yalnızca bir dakika kala.

Sanki hiç bir şey olmamış gibi teslim ettik elimizdekileri. Hani bizim hep yaptığımız bir şeymiş de, vaktinde geri dönememek diye bir gaflete düşülür müymüş.

Şimdi 2019’dayız. Biz hala bu olayı hatırlıyor ve keşke yine gitsek, yine yapsak diyoruz.

Mükemmel şehre buradan selamlar !

Kategoriler:Genel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s