Anka.

Toplumda farklı nedenlerden kaynaklanan acı, keder ve endişe seviyesi ne kadar yüksekse toplum o denli siniyor içine. Önünü göremiyor, bugünü bile yok hükmünde oluyor baktığı yerde. Depresyona girmiş bir insan gibi.

Ve bu olumsuzluklara sürekli maruz kalması durumunda artık depresyon olarak dahi adlandırılamaz oluyor içinde bulunduğu durum. Ya hepten dibe batacak ya da yepyeni bir başlangıç yapacak.

Yeni başlangıç… Böylesine bir yeniden doğuşu toplum arzulamaz mı? Arzular elbette ama kalıcı izler nedeniyle güven duygusu zedelenmiştir artık. O yeni başlangıç her şeyin unutulduğu, toz pembe bir yükseliş olmayacaktır haliyle. Bu nedenle ona yaklaşacak en ufak iyilikten kaçar. Korkar. Almak ister ama almaz; ve reddettikçe yalnızlaşır.

Bir de bu toplum, yapısı itibariyle samimi ve duygusal olarak nitelendirebileceğimiz özellikteyse, bu durum onu dramaya açık ve kırılgan yapar; dönüşmesi için önce çok fazla yara alması gerekir. Sürekli yanılgıya düşmek amansız bir alışkanlık haline gelir sonrasında. Bunu aşabilmek için ona zarar veren alışkanlıklarını, bakış açısını değiştirmesi gerekir. En son aşamada ise yaşadığı acı tecrübeleriyle kendini sevmeyi, kendine yaklaşmayı öğrenir. Bu malesef çok vakit alır.

Ülkemizi düşündüğümde bunlar geliyor aklıma sık sık. Belirli bir düşünce kalıbından, ideolojiden, herhangi bir dayatmadan çok çok daha ötelerde ham bir düşünce bu. İşlenmemiş. Toplumu tek bir insanmış gibi ele alıyorum ve psikolojik boyutunu düşünüyorum.

Sevgiyle, güvenle ve sabırla tedavi edilmediği takdirde bu toplum nasıl bir noktada bulacak kendini? Gördüğü ilk sevgi ve içtenlik onu düzeltmeyecek elbette. Ona korkuyla yaklaşacak, istemeyecek. Bu noktada sabır girecek devreye. İkinci, üçüncü, dördüncü kere denenecek. Ve bu süreçte onun güvenini tekrar zedeleyecek en ufak birşeye izin verilmeyecek. Başarılı olunursa tüm bunlarda, o toplum derinlerde yer etmiş potansiyelini dışarı çıkarmaya başlayacak. Sevgiyle güçlenen benliğini yansıtacak bedeninden dışarı.

Ve yarınını düşünüp endişe çekmek bir yana, bugününden başlayacak umut dolmaya ve minettar olmaya.

Kategoriler:Genel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s