Bil, duy, kokla.

Konu yurtdışında yaşamanın büyülü ve ‘cangıllı cungullu’ yönlerini tartışmaksa çok şey bulabiliriz ama bir de gerçekçi olmamız gereken yönleri var ki bunları paylaşmaktan kaçınan çok insan var.

Bu noktada aslında kendi taşınma macerama odaklanmaktan ziyade, belli bir süre geçtikten sonra herkesi saran amansız hislere değinmek istiyorum: ‘Bilinmeye’ duyulan özlem. ‘Tanıdık seslere’ duyulan özlem. Ve ‘kokulara’ duyulan özlem.

Tip 1 özlem:

Yanındaki kişinin seni bilmesine duyulan özlem.

Verdiğin ya da vermek istediğin tepkiyi, söylediklerini, söyleme çalıştıklarını bilmesi. Kendini anlatmaya ihtiyaç duymaman. Hatta bazen konuşacak konu üretmeye bile ihtiyaç duymaman. Neysen o olman ve bu halinle bilinir olman.

Bunlar çok özleniyor. Ki zaten özlem konusu sabittir, uzakta yaşayan herkesin de bahsettiği birşeydir ama benim için bu boyutu oldukça ön planda. Zaten ailenizi, arkadaşlarınızı, geçirdiğiniz ufacık anları çok özlüyorsunuz; üstüne bir de bunu ekleyin. Çünkü yakınlarınızın yanında ne yapsanız mübah olan şeylerden, uzaktayken feragat ediyorsunuz. Yani ‘daha az anormal’ hareketler sergiliyorsunuz haliyle. Antin kuntin konuşmalar azalıyor.

Tip 2 özlem:

Tanıdık sesler duymaya özlem.

Şöyle örnek vereyim, etrafınızda bağıran çocukların, konuşan insanların sesleri her daim yabancıysa, zamanla en ufak bir tanıdık ses duyunca kendinizden geçme eşiğiniz düşüyor. Tecrübeyle sabit.

Buna müzikleri de ekleyebilirsiniz.

Hatta şarkılara eşlik edip eğlenen insanların seslerine duyulan özlemi de bonus olarak buraya iliştireceğim (Zincirleme tamlamaya selam çakarak). Geçenlerde bir etkinlikte herkes her zamanki gibi telefonuna gömülmüştü. Sanki sahnede şarkı söyleyip eğlendirmeye çalışan birisi yok da daha çok sesini çıkaran elenir gibi bir yarışma düzenlenmiş gibiydi. Oradan geldi aklıma.

Tip 3 özlem:

Kokulara duyulan özlem.

Burnunuza anlık gelen bir parfüm kokusunun sizi alıp başka bir anıya tepeden lank diye bırakması hakkında bence upuzun bir yazı yazılabilir. Ama bunu burada kısa tutacağım.

Yine de sık sık yaşadığımız için ‘özlem çeşitleri’ altında başlık açmaya değer.

Singapur’da burnunuza gelen kokular arasında parfümün yeri çok az. Daha çok yemek kokuları dans ediyor etrafta (Sürekli çalışan klimalar sayesinde neyse ki ter kokusunu çok fazla deneyimlemiyorum). Veya temiz düzgün bir yerdeyseniz bile orası da fazla temiz olduğundan bu defa hiç koku almıyorsunuz.

Tam olarak bu yüzden, eğer burnunuza nihayet güzel bir koku çalınmışsa ve o da size herhangi bir an, anı ya da kişi getirmişse; bir hissiyatı hatırlatıyorsa, mest oluyorsunuz.

Burada yaz mevsiminin kokusu bile benim bildiğim, alıştığım koku değil mesela.

Söylediklerim dramatik mi gelecek bilmiyorum ama gerçekçi olmaya çalışıyorum.

Sırf bu bahsettiklerimle neyi özlediğime dair bir kombinasyon yapacak olursam;

Türkiye’de, beni iyi bilen ve tanıyan herhangi birinin yanında, etraftan gelen tanıdık sesler ve hissiyatlar eşliğinde, muhtemelen de akşamüstü sularında, deniz kenarında bir mekanda birşeyler içmek ve yemek kokuları yerine parfüm kokuları alıyor olmak (+ bonus: burada sürekli denk geldiğim gibi insanların ağız şapırtdatmalarını duymuyor olmak).

Diyebilirim:)

Ne kadar basit aslında değil mi? Yani bulunduğum yerde de yapabileceğim şeyleri özlüyorum aslında ama bir fark var:

Burada, biraz da Singapur’un tek tip insan ve hissiyatları barındırmasından da kaynaklı olarak, bazı şeylerin tadı pek de çıkmıyor. Çıksa bile sizi alıp götürmüyor. Satamadan getirmiyor. Olduğunuz yerde bön bön bekletiyor.

Evet.

Genelleme yapılmış bir örnek verdim. Ama spontane. Ve benim açımdan doğru.

Böyle çok var.

Sizce?

Kategoriler:Genel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s